Paluch koślawy – jak się go pozbyć?

Paluch koślawy – jak się go pozbyć?

Stopy, zresztą podobnie jak dłonie, są wizytówką zdrowego i zadbanego człowieka. Niestety, nieestetyczny wygląd stóp nie zawsze jest wynikiem zaniedbań, ile zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej spotykanym schorzeniem stóp są haluksy. Co gorsza, paluch koślawy, jak również określa się ten problem, często utrudnia chodzenie, utrzymanie prawidłowej postawy, a przy tym wywołuje ból. Jak pozbyć się haluksów raz na zawsze?

Czym jest paluch koślawy?

Paluch koślawy to potoczna nazwa deformacji w obrębie przodostopia, która szerszej społeczności znana jest jako haluksy. Pod wpływem zniekształceń i nieprawidłowych obciążeń, na przykład pod wpływem noszenia zbyt ciasnego obuwia, paluch zmienia swoje położenie, odchylając się w stronę pozostałych palców.

Dla wielu już sama zmiana na płaszczyźnie estetyki jest wystarczająco silnym bodźcem do rozpoczęcia leczenia. Inni wstrzymują się z tym do czasu, kiedy mają problemy z poruszaniem się lub zaczynają odczuwać ból. Oczywiście im wcześniej pacjent rozpocznie leczenie, tym lepiej.

Paluch koślawy – leczenie operacyjne

Jeżeli pacjentowi doskwiera paluch koślawy, operacja jest jedną z metod, która w ciągu kilkunastu lat znacznie nabrała na sile. Wszystko z uwagi na rewolucję w zakresie chirurgicznego leczenia haluksów. Obecnie medycyna zna już około 150 metod leczenia operacyjnego paluchów koślawych. Spośród nich aktualnie stosuje się około 20.

Pacjentom, którym przeszkadza paluch koślawy, operacja zalecana jest z jeszcze jednego powodu. Otóż po wprowadzeniu nowych implantów poprawiających stabilność zespolenia kości, nie ma potrzeby stosowania opatrunków gipsowych. Dla wielu to kluczowe, gdyż Pacjent poruszać się może już następnego dnia po zabiegu chirurgicznym. Ułatwi to niewielki but pooperacyjny, w którym Pacjent wychodzi ze szpitala.

O zaletach i skuteczności tej metody najlepiej świadczy znacząca liczba Pacjentów decydujących się na operację haluksów na obu stopach podczas jednego zabiegu. Dzięki temu Pacjent ma świadomość, że podczas jednej wizyty w pełni rozwiązał ten bolesny i  mało estetyczny problem. Jednoczasowe używanie obuwia odciążającego jest wskazane z uwagi na zmniejszenie obrzęku i bólu pooperacyjnego. Przy całyej uwadze w stosunku do innych metod (separatorów, plastrów, osłon) leczenie operacyjne haluksów to najskuteczniejsza metoda pozbycia się problemów z paluchem koślawym.

Paluch Koślawy