Haluksy – kiedy operować?

Haluksy – kiedy operować?

Haluks, czyli paluch koślawy, jest deformacją stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Oznacza boczne odchylenie palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Okazuje się, że 2-4% populacji charakteryzuje się występowaniem haluksów, a pierwsze zmiany zauważalne są u osób, które nie ukończyły jeszcze 20. roku życia. Ponadto, deformacja ta w ok. 80% pojawia się obustronnie, ale niekoniecznie w tym samym czasie. Jak zatem leczyć haluksy? Czy każdy przypadek ich wystąpienia nadaje się do operacji?

Kiedy należy podjąć decyzję o operacji?

Haluksy można początkowo leczyć nieoperacyjnie. W takim przypadku wykorzystuje się przede wszystkim nowe obuwie i odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne. Warto również spróbować różnego rodzaju zabiegów fizykoterapeutycznych. Z reguły jest to jednak tylko częściowe łagodzenie objawów. Haluksy mogą się pogłębiać i wtedy konieczna jest już operacja. Należy się na nią zdecydować m.in.:

  • gdy ból podczas chodzenia jest mocno odczuwalny,
  • gdy deformacja stopy powoduje trudności w doborze obuwia,
  • z powodów estetycznych.

Na czym polega operacja haluksów?

O zakwalifikowaniu do operacji decyduje chirurg ortopeda, dlatego pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do odpowiedniej poradni specjalistycznej. Badanie stopy polega na sprawdzeniu stopnia deformacji, zlokalizowaniu bolesnego miejsca oraz sprawdzeniu obecności ewentualnych współwystępujących deformacji. Ponadto przeprowadzane jest badanie RTG na stojąco – od góry (AP) i z boku. Jego analiza wraz z badaniem stopy pozwalają już dobrać właściwą metodę operacyjną, których można wyróżnić ok. 15-20. Metoda operacyjna dobierana jest indywidualnie, w zależności od zaleceń specjalisty. Najpopularniejszą jest osteotomia, która polega na przecięciu I kości śródstopia i przemieszczeniu głowy I kości śródstopia w kierunku bocznym.

Tego typu operacje wykonuje się w Poradni Chorób Stopy, cechującej się skutecznym leczeniem chorób oraz urazów stawu skokowego i stopy, popartym kilkunastoletnim doświadczeniem chirurgów stopy. Specjaliści z Poradni zalecają noszenie niewielkiego obuwia pooperacyjnego od następnego dnia po operacji, a powrót do ulubionych butów następuje po ok. 5-6 tygodniach.

Paluch Koślawy