Leczenie czynnikami wzrostu PRP – na czym polega?

Leczenie czynnikami wzrostu PRP – na czym polega?

W jaki sposób przebiega leczenie czynnikami wzrostu PRP?

W osoczu bogatopłytkowym PRP (ang. Platelet Rich Plasma) znajdują się czynniki wzrostu, które są istotnym czynnikiem wpływającym na regenerację tkanek. Dzięki nim można o wiele skuteczniej niż dotychczas leczyć niektóre z trudnych schorzeń, do których należą m.in. zapalenie ścięgna Achillesa, ostrogi piętowe, „kolano skoczka” czy „łokieć tenisisty”. Leczenie czynnikami wzrostu PRP składa się z kilku etapów. Należy również pamiętać o jego przeprowadzeniu w określonych warunkach, aby nie doszło przede wszystkim do uszkodzenia płytek krwi, które znajdują się w osoczu.

Jakie są wskazania do rozpoczęcia leczenia czynnikami wzrostu PRP?

leczenie czynniki wzrostu warszawaZastosowanie terapii czynnikami wzrostu PRP okazało się przełomową metodą leczenia niektórych schorzeń. Wskazaniem do rozpoczęcia takiego leczenia w ortopedii są głównie zespoły bólowe kończyny dolnej i górnej. Do schorzeń tego typu zalicza się zapalenia rozcięgna podeszwowego, zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej, zapalenie ścięgien gęsiej stópki, zespół cieśni podbarkowej, tendinopatie stożka rotatorów barku, torbiele łąkotek, a także znane z bardziej powszechnych nazw problemy zdrowotne, takie jak: „kolano skoczka” i „kolano biegacza”, „łokieć tenisisty” oraz „łokieć golfisty”. Leczenie czynnikami wzrostu PRP jest zarówno innowacyjne, jak i skuteczne oraz bezpieczne, dlatego tak często jest podejmowane w celu regeneracji uszkodzonych tkanek.

Jak przebiega leczenie czynnikami wzrostu PRP?

Terapia rozpoczyna się pobraniem krwi żylnej (najczęściej wykorzystywane są żyły kończyny górnej) od pacjenta znajdującego się w pozycji siedzącej lub leżącej, w celu pozyskania osocza bogatopłytkowego. Krew przenoszona jest do pojemnika do otrzymywania PRP, który umieszczany jest w wirówce. Po odwirowaniu, trwającym od kilku do kilkunastu minut, uzyskuje się trzy warstwy płynowe, z których pierwsza to erytrocyty, druga to koncentrat bogatopłytkowy (PRP), a trzecia – osocze. Do osobnej strzykawki odciąga się koncentrat, który służy do przeprowadzenia zabiegu. Należy pamiętać, że leczenie czynnikami wzrostu PRP jest wykonywane pod kontrolą USG, zwłaszcza u pacjentów z ostrogą piętową, u których rozcięgno jest otoczone znaczną tkanką tłuszczową. Ci, którzy zmagają się z „łokciem tenisisty” lub „łokciem golfisty” mogą poprzestać na badaniu palpacyjnym.

Równie ważny, co samo leczenie, jest pierwszy tydzień po podaniu koncentratu bogatopłytkowego. Warto powiadomić pacjentów jeszcze przed zabiegiem o konieczności stosowania przez ten czas farmakoterapii przeciwbólowej – podkreśla lekarz ortopeda z Centrum Medycznego Medicum.

Paluch Koślawy