Paluch koślawy – deformacje towarzyszące
- By: Paluch Koślawy
- On:
Paluch koślawy, zwany potocznie haluksem, jest deformacją przodostopia o charakterze postępującym. Łagodne formy haluksa można leczyć nieoperacyjnie, np. poprzez stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych. Częściej jednak niezbędna jest operacja. Warto pamiętać, że u pacjentów z paluchem koślawym występują również inne zaburzenia przodostopia. Przedstawiamy garść informacji na temat deformacji towarzyszących haluksom.
Płaskostopie poprzeczne – symptomy i leczenie
Paluch koślawy może przyczynić się do wystąpienia płaskostopia poprzecznego, które nie jest chorobą, a jedynie typem budowy stopy. Objawia się on obniżeniem łuku poprzecznego stopy i zmianą punktów podparcia stopy z I kości śródstopia na kość II i III. Płaskostopiu poprzecznemu mogą towarzyszyć bóle o charakterze przeciążeniowym, zwane metatarsalgią, które lokalizują się pod głowami kości śródstopia. Inną dolegliwością, wywołaną płaskostopiem poprzecznym, jest neuralgia Mortona, czyli bóle na podeszwowej stronie przestrzeni międzypalcowej, na wysokości głów kości śródstopia.
W przypadku wystąpienia wyżej opisanych deformacji początkowe leczenie jest nieoperacyjne. Najczęściej jednak dolegliwości wymagają korekcji chirurgicznej, która oznacza przeprowadzenie różnego rodzaju osteotomii, czyli przecięcia kości śródstopia. U niektórych pacjentów można wykonać także leczenie metodą miniinwazyjną, polegającą na niewielkich nacięciach skóry. Dobór metody zależy od rodzaju deformacji oraz wiedzy i doświadczenia chirurga stopy.
Palec młotkowaty – czym się objawia i jak go leczyć?
Paluchom koślawym towarzyszy też często szponiaste zakrzywienie palca II-go lub III-go stopy, tzw. palec młotkowaty. Tego rodzaju deformacja może być korektywna (palec da się w takim przypadku wyprostować manualnie) oraz niekorektywna (palca nie sposób ustawić prawidłowo). Pierwszy typ przeważnie wymaga jedynie zabiegu na tkankach miękkich – wydłużenia lub przecięcia właściwych ścięgien. Leczenie deformacji niekorektywnej obejmuje już zabieg na tkankach kostnych.
Przy leczeniu deformacji towarzyszących haluksom istotne jest przeprowadzenie wszystkich korekcji w czasie jednego zabiegu operacyjnego – podkreśla specjalista z Poradni Chorób Stopy.