Neuralgia Mortona – leczenie operacyjne

Neuralgia Mortona – leczenie operacyjne

Neuralgia Mortona, zwana też „nerwiakiem Mortona”, „nerwiakiem międzypalcowym” czy też „metatarsalgią Mortona” to schorzenie, które znacznie częściej dopada kobiety. Osoby, które muszą się z nią zmagać, najczęściej porównują ją do kamyka w bucie, który uwiera na każdym kroku.

Neuralgia Mortona to choroba, która po raz pierwszy została opisana w XIX wieku, przez Filippo Civininiego. Na początku choroba objawia się charakterystycznym mrowieniem, a następnie –  palącym bólem podczas chodzenia i biegania. Jest to wynikiem uciskania i podrażniania nerwów. Nerwiakowi Mortona towarzyszą też często stany zapalne oraz zmiany zwyrodnieniowe okolicy kości śródstopia.

Neuralgia Mortona – na czym polega leczenie operacyjne?

Aż 80% pacjentów z neuralgią Mortona musi poddać się leczeniu operacyjnemu. Zabieg polega na wycięciu zgrubiałych tkanek, które wywołują ucisk lub – ewentualnie – na wycięciu całego nerwu (tę drugą opcję zaleca większość lekarzy). Ponadto, podczas zabiegu często usuwane są więzadła, przerośnięta kaletka oraz błona maziowa. Ważne jest to, że operacja jest dosyć szybka i z reguły nie powoduje skutków ubocznych. Po takiej operacji rehabilitacja trwa stosunkowo krótko, a efekty utrzymują się długo.

Podczas operacji lekarz może uzyskać dostęp do nerwu palcowego zarówno od strony podeszwy, jak i od grzbietu, decyduje się on zazwyczaj na to drugie rozwiązanie, ponieważ jest ono mniej inwazyjne.  Chirurg wykonuje nacięcie na około 3-4 cm, w przestrzeni międzykostnej. Bezpośrednio po operacji pacjent może utracić czucie w palcach, w których wycięty został nerw. Większość osób rzadko jednak skarży się na jakikolwiek dyskomfort, można się do tego szybko przyzwyczaić.

Zdarza się jednak, że po operacji pozostaje blizna powodująca ucisk położonych obok niej nerwów. Wówczas dochodzi do tzw. odrastania nerwiaka i dolegliwości mogą po pewnym czasie powrócić. Pacjent po operacji powinien udać się na rehabilitację polegającą na rozmiękczeniu blizny oraz masażu tkanek stopy. Rehabilitacja ma na celu przede wszystkim przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu na danym obszarze. Warto też po operacji nosić jedynie komfortowe i elastyczne obuwie z odpowiednio wyścieloną podeszwą.

Leczenie zachowawcze i objawowe neuralgii Mortona – jak wygląda?

Zanim podjęta zostanie decyzja o przeprowadzeniu zabiegu, lekarze stosują najpierw leczenie zachowawcze. Jego podstawą jest rehabilitacja, dzięki której można rozluźnić tkanki w okolicy śródstopia. Polega ona na terapii manualnej, masażu tkanek oraz wykorzystaniu tapingu powięziowego. Jeżeli chodzi o leczenie objawowe, lekarze stosują również zastrzyki – polegają one na wstrzyknięciu leku sterydowego w miejsce, które zostało podrażnione, pod kontrolą USG.

 

Paluch Koślawy