Haluksy u mężczyzn – jak powstają? Jak je leczyć?
Haluksy u mężczyzn – wbrew pozorom – nie są wcale rzadkością. Często stanowią one efekt długotrwałego noszenia niezbyt komfortowego obuwia, jednak ich przyczyn może być znacznie więcej, należą do nich np. czynniki genetyczne. Skąd się biorą haluksy u panów? Jakie są ich najczęstsze objawy? I jak sobie z nimi radzić? O tym się dowiesz w niniejszym artykule.
Czym są haluksy? Jakie są ich objawy?
Haluks (łac. Hallux valgus) to – innymi słowy – deformacja stawu śródstopno–paliczkowego palucha, która nie tylko nieestetycznie wygląda, ale i bardzo utrudnia chodzenie. Owa deformacja przedniej części stopy, nazywana również „koślawym paluchem” objawia się nienaturalnym odchyleniem palucha do wewnątrz i I kości śródstopia na zewnątrz stopy. Na samym początku haluksy u mężczyzn są raczej bezbolesne, z czasem wokół nich pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, które są spowodowane zwykle stanem zapalnym.
Haluksy u mężczyzn – jak powstają? Jakie są ich przyczyny?
Haluksy u mężczyzn mogą powstawać nie tylko w wyniku noszenia niewygodnego obuwia, często wpływ na nie mają również same geny. Nieraz haluksy wywoływane są także przez urazy, np. w wyniku uprawiania sportu. Dla wielu osób zaskoczeniem może być to, że często są one rezultatem obrażeń sprzed lat. Jeśli dojdzie do kontuzji, zwykle nie pojawiają się one od razu, a dopiero po pewnym czasie. Niestety, mężczyźni często bagatelizują pierwsze objawy i zgłaszają się do lekarza dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Wśród możliwych przyczyn powstawania haluksów wymienia się również nadwagę oraz nieprawidłowe obuwie.
Jak leczyć haluksy u mężczyzn? Jakie są metody leczenia?
W zależności od nasilenia haluksów u mężczyzn, wymagane są różne metody leczenia operacyjnego – to jedyny sposób na to, aby osiągnąć trwały i dobry efekt. Im wcześniej pacjent się na nie zdecyduje, tym lepiej dla jego stóp – zmniejszy to bowiem ryzyko pogłębienia się deformacji. Ważne jest również to, że operacja haluksów jest całkowicie bezbolesna, a po jej przeprowadzeniu pacjent może już normalnie chodzić, na początku w specjalnymi niewielkim bucie pooperacyjnym. Niezwykle istotna w osiągnięciu jak najlepszych efektów leczenia jest specjalistyczna rehabilitacja, która przyspieszy Pacjentowi powrót do zdrowia.