Haluksy – nie ignoruj tych objawów

Haluksy – nie ignoruj tych objawów

Haluksy to deformacje przedniej części stóp, która może rozwinąć się u osób w każdym wieku. Jej pierwsze alarmowe symptomy są dość często bagatelizowane lub przypisywane innym chorobom. Jednak haluksom, oprócz uporczywego bólu, towarzyszą również inne dolegliwości. Ich występowanie może mieć podłoże genetyczne, lecz dotykają także osoby, które mają nadwagę, stosują nieodpowiednią dietę (nadwaga) czy noszą nieprawidłowo dopasowane obuwie. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest deformacja stopy. Na jakie jeszcze inne symptomy należy zwrócić uwagę? 

Jakie są objawy haluksów?

Haluksy to nieestetyczne zmiany w obrębie paluchów stóp, które są bardzo uciążliwe i powodują uczucie dyskomfortu. W wyniku schorzenia duży palec stopy zaczyna wykrzywiać się ku wewnętrznej (czyli ku innym palcom), a pierwsza kość śródstopia ku zewnętrznej stronie.  W pierwszym przypadku zwykle dochodzi do zachodzenia palców na siebie i wrastania paznokcia. Najczęściej zniekształcenia i zwyrodnienia dotyczą tylko pojedynczego palca, jednak w bardziej zaawansowanych przypadkach mogą rozprzestrzenić się na całą stopę. Chorzy mogą odczuwać duży ból podczas zginania palców u nogi, zwykle w okolicy grzbietu i koniuszka palca.

Haluksom towarzyszy też wystąpienie zmian w obrębie stopy – wybrzuszenia na palcu w postaci guzka lub narośli. W przypadku braku reakcji na problemy powstałe na stopie wokół zmiany pojawia się zaczerwienienie skóry lub obrzęk, a silny, uciążliwy ból odczuwany jest zarówno podczas aktywności, jak i spoczynku.

Jak leczyć haluksy?

Leczenie haluksów zależy przede wszystkim od stadium choroby i stopnia zaawansowania deformacji. O ile początkowe fazy rozwoju choroby mogą złagodzić ćwiczenia, żele i maści przeciwzapalne, dobrane wkładki ortopedyczne czy obuwie z wyprofilowaną owalnie podeszwą buta, o tyle w zmianach o większym nasileniu konieczne bywa zastosowanie odpowiedniego leczenia operacyjnego.

Dobrze wykonana operacja stopy może uchronić przed dalszym rozwojem choroby. Jest to szczególnie ważne u młodych pacjentów. Wybór odpowiedniej metody zabiegu przeprowadzonego przez doświadczonego chirurga stopy pozwala nie tylko zapobiec pogłębieniu się deformacji, ale również znacząco obniża ryzyko nawrotu choroby. Ruch w operowanym stawie palca będzie prawidłowy, Pacjent będzie mógł wrócić do aktywności fizycznej i sportowej po okresie rekonwalescencji pooperacyjnej, która zwykle trwa ok. 6 tygodni i wymaga specjalistycznej opieki wykwalifikowanego rehabilitanta, który ściśle współpracuje z doświadczonym ortopedą.

 

 

Paluch Koślawy